• Skogssportens Gynnares stipendier och utmärkelser 2019

     

    Guldkotten
    Anders Bennitz, OK Renen

    Gynnarnas juniorstipendium
    Skid-O 5 000 kr
    Sofia Westin, I 19 IF – D20
    Truls Lindholm, Sundsvalls OK – H20
    Ellen Blennow, Falköpings AIK OK – D18
    Jonatan Ståhl, IFK Mora OK – H18

    2 500 kr
    Eliane Deininger, IFK Mora OK – D20
    Gabriel Larsson, Gammelstads IF – H20
    Lovisa Moqvist, Lerums SOK – D18
    Anton Hänström, Täby OK – H18 

    1 250 kr
    Sofia Berglund, IFK Mora OK – D20
    Edvin Nordström, Täby OK – H20
    Lilian Palm, HJS-Vansbro OK – D18
    Elias Röstin, Söders-Tyresö – H18

    Gynnarnas juniorstipendium
    Orientering
    8 000 kr
    Isa Envalls, IK Hakarpspojkarna – D20
    Axel Granqvist, OK Ravinen – H20
    Klara Åkerman Sjöström, Västerås SOK -D18
    Viktor Svensk, Stora Tuna OK – H18

    4 000 kr
    Annika Simonsen, IK Hakarpspojkarna – D20
    August Mollén, OK Denseln – H20
    Alva Sonesson, Falköpings AIK OK – D18
    Samuel Pihlström, OK Landehof – H18

    2 000 kr
    Ida Øbro, OK Orion – D20
    Emil Auselius, Bredaryds SOK – H20
    Tilda Östberg, Stora Tuna OK – D18
    Philip Carlsson, Nyköpings OK – H18

    Gynnarnas juniorstipendium
    MTBO 5 000 kr
    Alva Jonsson, Långhundra IF – D17-20
    Joel Ernstsson, Finspångs SOK – H17-20

    2 500 kr
    Linda Renner, Haninge SOK – D17-20
    Rasmus Nordgren, OK Kåre – H17-20

    1 250kr
    Adelina Funke, Leksands OK – D17-20
    Hugo Mandinger, Trollhättans SOK – H17-20

    Silverkotten
    20 000 kr
    Älvsby IF
    10 000 kr
    Ingen utdelning Svealand
    10 000 kr
    Ingen utdelning Götaland

    Gröna kotten 15 000 kr
    Umeå OK

    Årets tränare
    10 000 kr
    Ingvar Åkesson, IFK Göteborg Orientering

    10 000 kr
    Maria Sibileva, Karlskrona SOK

    Unga ledare
    3000 kr

    Beatrice Alm, Örnsköldsviks OK
    Erik Herne, OK Ravinen
    Moa Westblad, OK Ravinen

    4 000 kr
    Ella Andersson, OK Södertörn
    Clara Jacobsson, Tidaholms SOK Sisu

    Utvecklingsstipendier för unga
    talanger 7 000 kr
    Hanna Eriksson/SkidO, IFK Mora OK
    Axel Granqvist, OK Ravinen
    Simon Imark, Tullinge SK
    Henrik Johannesson, Stora Tuna OK
    Hampus Larsson/MTBO, FK Göingarna

    Gynnarnas Elitstipendium
    Silva JK-fonden, 15 000 kr (31/5)

    Anna Bachman, IFK Lidingö SOK
    Jerker Lysell, Rehns BK
    Lina Strand, Göteborg Majorna OK

    15 000 kr (25/10)
    Marcus Jansson/MTBO, Garphyttans IF
    Karolin Ohlsson, Järla OK
    Erik Rost/SkidO, Alfta ÖSA OK

     

     

  • Skogssportens Gynnares stipendier och utmärkelser 2018

     

    Guldkotten
    Tove Alexandersson, Stora Tuna OKGynnarnas juniorstipendium Skid-O
    5 000 kr
    Robin Salén I 19 IF – H20
    Sofia Westin I 19 IF – D20
    Jonatan Ståhl Sundbybergs IK – H18
    Emelie Brudin IFK Mora OK – D18

     2 500 kr
    Simon Eriksson Umeå OK – H20
    Sofia Berglund IFK Mora OK – D20
    Gabriel Larsson Gammelstadens IF – H18
    Tilde Engberg Härnösands OK – D18

     1 250 kr
    Edvin Nordström Täby OK – H20
    Elin Lundgren I 19 IF – D20
    Anton Hänström Täby OK – H18
    Elin Edström Härnösands OK – D18

    Gynnarnas juniorstipendium
    Orientering
    8 000 kr
    Simon Imark Tullinge SK – H20
    Johanna Börjesson Eriksson Storviks IF – D20
    Viktor Svensk Stora Tuna OK – H18
    Annika Simonsen IK Hakarpspojkarna – D18

    4 000 kr
    Isac von Krusenstierna OK Kåre – H20
    Vilma von Krusenstierna OK Kåre – D20
    Gustav Runefors Växjö OK – H18
    Ella Olsson Grycksbo IF OK – D18

    2 000 kr
    Jesper Svensk Stora Tuna OK – H20
    Ida Øbro OK Orion – D20
    Emil Auselius Bredaryds SOK – H18
    Erika Källvik Leufvén Åmåls OK – D18

    Gynnarnas juniorstipendium
    MTB-O 5 000 kr
    Joel Ernstsson, Finspångs SOK – H17-20
    Alva Jonsson Långhundra IF – D17-20 

    2 500 kr
    Rasmus Nordgren OK Kåre – H17-20
    Adelina Funke Leksands OK – D17-20

    1 250kr
    Gustav Jonsson IFK Mora OK – H17-20
    Julia Werner Avesta OK – D17-20

    Silverkotten
    20 000 kr
    Karlskrona SOK
    10 000 kr
    Snättringe SKGröna kotten 15 000 kr
    OK Nackhe
    Årets tränare 10 000 kr
    Lina Nilsson Ulricehamns OK
    Mats Troeng OK Linné
    Unga ledare
    2 000 kr
    Hugo Dalhammer OK Skogsströvarna
    Hanna Lagerberg OK Södertörn
    Walter Lagerhäll Rehns BK
    Hugo Lillieström OK Skogsströvarna
    Hugo Lindbärg OK Södertörn

    3 000 kr
    Sofie Ohlsson Södertälje Nykvarn OF
    Joel Wiklund OK Grip, Strängnäs-Malmby OL,
    Åkers IF

    Utvecklingsstipendier för
    unga talanger 7 000 kr
    Emma Bjessmo IFK Lidingö SOK
    Hanna Eriksson – SkidO, IFK Mora OK
    Simon Imark Tullinge SK
    Jesper Svensk Stora Tuna OK

    3 500 kr
    Elvira Larsson – MtbO, Ryda SK
    Johanna Öberg OK Linné

    Gynnarnas Elitstipendium/
    Silva JK-fonden, 15 000 kr (31/5)

    Karolin Ohlsson Järla IF OK
    Albin Ridefeldt OK Linné
    Emil Svensk Stora Tuna OK

    15 000 kr (31/10)
    Gustav Bergman OK Ravinen
    Karolin Ohlsson Järla IF OK
    Magdalena Olsson SkidO, IFK Mora OK

     

     

     

     

     

  • Skogssportens Gynnares stipendier och utmärkelser 2017

    Guldkotten
    SVT Sport
    Gynnarnas juniorstipendium Skid-O
    5 000 kr
    Sofia Westin, Sävast Ski Team IF
    Klara Yngvesson, Umeå OK
    Truls Lindholm, Sundsvalls OK
    Robin Salén, OK Renen
    2 500 kr
    Anna Herbert, Täby OK
    Elin Lundgren, Sävast Ski Team IF
    Gabriel Larsson, Gammelstads IF
    Rasmus Wickbom, Sävast Ski Team IF
    1 250 kr
    Sofia Berglund, IFK Mora OK
    Elsa Andersson, Domnarvets GoIF
    Olle Grywens, OK Linné
    Simon Eriksson, Umeå OK
    Gynnarnas juniorstipendium Orientering
    8 000 kr
    Johanna Källvik Leufvén, Åmåls OK
    Linnea Golsäter, Eksjö SOK
    Viktor Svensk, Stora Tuna OK
    Simon Hector, Snättringe SK
    4 000 kr
    Lisa Jonsson.Nordin, Skåneslättens OL
    Sanna Fast, Eksjö SOK
    August Mollén, OK Denseln
    Simon Imark, Tullinge SK
    2 000 kr
    Vilma von Krusenstierna, OK Kåre
    Ekaterina Ryazanova, Rehns BK
    Oscar Johansson, Karlskrona SOK
    Isac von Krusenstierna, OK Kåre
    Gynnarnas juniorstipendium MTB-O
    5 000 kr
    Elvira Larsson, Ryda SK
    Gustav Johnsson, IFK Mora OK
    2 500 kr
    Elin Håll, HJS-Vansbro OK
    Pontus Kullin Alfredsson, OK Tyr
    1 250kr
    Emmy Albinsson, IFK Mora OK
    Hampus Larsson, FK Göingarna 
    Silverkotten
    20 000 kr
    Järfälla OK
    10 000 kr
    Gamleby OK
    Gröna kotten
    15 000 kr
    Göteborgs Orienteringsförbund Arrangemang
    Mångfaldsstipendiet
    15 000 kr
    Gunilla Hogedal, Vänersborgs OK
    Årets tränare
    10 000 kr
    Anna Nordin, Sundsvalls OK
    Roger Larsson, OK Kåre
    Unga ledare
    2 500 kr
    Jesper Andersson, Snättringe SK
    Frida Forsberg, Tullinge SK
    Johan Ryding, Ärla IF
    Loke Agmarken, Halmstad OK
    Julia Larsson, Domnarvets GoIF
    Viktor Wohlgemut, OK Ravinen
    2 000 kr
    Niklas Svensson, Järfälla OK
    Utvecklingsstipendier för unga talanger
    7 000 kr
    Filip Bergström, Kvarnsvedens GoIF OK
    Markus Lundholm, OK Renen
    Josefin Tjernlund, OK Tisaren
    Lisa Risby, OK Kåre
    Sara Hagström, IFK Göteborg
    Gynnarnas Elitstipendium
    /Silva JK-fonden

    15 000 kr
    Tove Alexandersson, Stora Tuna OK
    Lina Strand, Göteborg-Majorna OK
    Emil Svensk, Stora Tuna OK
    Martin Regborn, Hagaby GoIF
    Erik Rost, Alfta-Ösa OK
    William Lind, Malungs OK 

     

     

  • Skogssportens Gynnares stipendier och utmärkelser 2016

    Guldkotten
    Maria Krafft Helgesson, Borås
    Gynnarnas juniorstipendium Skid-O
    4 000 kr
    Sofia Westin, Sävast Ski Team IF
    Isabel Salén, IFK Mora OK
    Henning Sjökvist, Stora Tuna IK SK
    Oskar Sandberg, Säterbygdens OK
    2 000 kr
    Elin Lundgren, Sävast Ski Team IF
    Klara Yngvesson, Umeå OK
    Robin Salén, OK Renen
    Filip Jacobsson, ÖSeT SkidO
    1 000 kr
    Elin Nordlund, Piteå IF
    Ida Nordlund, Piteå IF
    Lukas Deininger, IFK Mora OK
    Kalle Henriksson, Gammelstads IF
    Gynnarnas juniorstipendium Orientering
    8 000 kr
    Stina Nordin, Sundsvalls OK
    Tilda Johansson, OK Orion
    Isac von Krusenstierna, OK Kåre
    Simon Hector, Snättringe SK
    4 000 kr
    Isa Envall, IK Hakarpspojkarna
    Elin Carlsson, OK Pan-Kristianstad
    Jesper Svensk, Stora Tuna OK
    Anton Forsberg, Långhundra IF
    2 000 kr
    Hanna Hugosson, Sundsvalls OK
    Linnea Golsäter, Eksjö SOK
    Simon Imark, Tullinge SK
    Oscar Leinonen, OK Kolmården
    Gynnarnas juniorstipendium MTBO
    4 000 kr
    Erica Olsson OK Djerf
    Emil Ljungemyr OK Kolmården
    2 000 kr
    Emmy Albinsson, Järfälla OK
    Pontus Kullin Alfredsson, OK Tyr
    1 000 kr
    Jennifer Andersson, Haninge SOK
    Filip Bergström Kvarnsvedens GOIF OK
    Silverkotten
    20 000 kr
    FK Friskus
    10 000 kr
    Wilhelmina OK
    Västerås SOK
    Mångfaldsstipendiet
    15 000 kr
    Göran Andersson, Dalaportens OL
    Gröna kotten
    15 000 kr
    Centrum OK
    Unga ledare
    5 000 kr
    Emil Wipp, Järla Orientering
    Arvid Hammar, FK Herkules
    Utvecklingsstipendium för talanger
    7 000 kr
    Amilia Björklund, Sävedalens AIK
    Elin Månsson, IFK Göteborg
    Lisa Risby, OK Kåre
    Linus Rapp, IFK Mora OK
    Marcus Jansson, Garphyttans IF
    Max Peter Bejmer, IFK Göteborg
    Årets tränare
    10 000 kr
    Tomas Hallmén, OK Tisaren
    Susanne Liukkonen, Sundsvalls OK
    Nils Wåhléns minne
    5 000 kr
    Surahammars SOK, Västmanland
    Silva JK-fonden
    15 000 kr
    Karolin Ohlsson, Järla Orientering
    Anna Bachman, IFK Lidingö SOK
    Evelina Wickbom, Sävast Ski Team
    Rassmus Andersson, OK Linné
    Ulrik Nordberg, Umeå OK 

     

     

  • Stipendiater 2015

    Guldkotten
    Mats Troeng, OK Linné

    Gynnarnas juniorstipendium SkidO
    4 000 kr
    Klara Yngvesson, Umeå OK
    Isabel Salén, OK Renen
    Kalle Henriksson, Gammelstads IF
    Sixten Walheim, Robertsfors IK
    2 000 kr
    Gabriella Gustafsson, IK Vista
    Hanna Eriksson, IFK Mora OK
    Henning Sjökvist, Stora Tuna IK SK
    Oskar Sandberg, Säterbygdens OK
    1 000 kr
    Elsa Andersson, Domnarvets GoIF
    Ida Nordlund, Piteå IF
    Rasmus Wickbom, Sävast Ski Team IF
    Martin Ericson, ÖSeT SkidO

    Gynnarnas juniorstipendium Orientering
    8 000 kr
    Hanna Hugosson, Sundsvalls OK
    Andrea Svensson, OK Tisaren
    Simon Imark, Tullinge SK
    Algirdas Bartkevicius, OK Denseln
    4 000 kr
    Sanna Fast, Eksjö SOK
    Tilda Johansson, OK Orion
    Simon Hector, Snättringe SK
    Emil Granqvist, OK Ravinen
    2 000 kr
    Tove Rönnbäck, Visborgs OK
    Johanna Öberg, Ryda SK
    Anton Forsberg, Långhundra IF
    Erik Andersson, OK Orion

    Gynnarnas juniorstipendium MTB-O
    4 000 kr
    Kajsa Engström, OK Kåre
    Filip Bergström, Kvarnsvedens GoIF OK
    2 000 kr
    Erica Olsson, OK Djerf
    Pontus Kulin Alfredsson, OK Tyr
    1 000 kr
    Elvira Larsson, Ryda SK
    Hampus Larsson, FK Göingarna

    Silverkotten
    20 000 kr
    OK Skogsströvarna
    10 000 kr
    Valbo AIF Orientering
    Leksands OK

    Mångfaldsstipendiet
    15 000kr
    Emmaboda Verda OK

    Unga ledare
    2 000 kr
    Linn Eriksson, Ryda SK
    Johanna Öberg, Ryda SK
    Fanny Asketun, OK Skogsströvarna
    Elvira Larsson, Ryda SK
    Jonna Fors, OK Grip
    Albin Lillieström, OK Skogsströvarna
    Henrik Hamrefors, Västerås SOK
    4 000 kr
    David Hector, Snättringe SK

    Utvecklingsstipendier för talanger
    7 000 kr
    Anna Forsberg, Göteborg-Majorna OK
    Sara Hagström, Falköpings AIK OK
    Kajsa Engstöm, OK Kåre
    Anton Johansson, OK Orion
    Erik Andersson, OK Orion
    Marcus Jansson, Garphyttans IF

    Årets tränare
    10 000 kr
    Maria von Schmalensee, Attunda OK
    Pekka Anderman, Kvarnsveden

    Nils Wåhléns minne
    5 000 kr
    Skogslöparna, Ångermanland
    ÖOF Ungdom, Östergötland

    Silva JK-fonden
    15 000 kr
    Anna Bachman, IFK Lidingö SOK
    Rassmus Andersson, OK Linné
    Oskar Sjöberg, OK Linné
    Albin Ridefelt, OK Linné

  • Stipendiater 2014

    Gynnarnas juniorstipendium Skid-OL
    3 000 kr
    Isabel Salén, OK Renen
    Evelina Wickbom, Sävast Ski Team IF
    Kalle Henriksson, Gammelstads IF
    Simon Fors, Kvarnsvedens GOIF OK
    2 000 kr
    Ellen Sarenmark, Leksands OK
    Frida Sandberg, Säterbygdens OK
    Oskar Sandberg, Säterbygdens OK
    Filip Salén, OK Renen
    1 000 kr
    Karin Håll, HJD-Vansbro OK
    Kristin Olovsson, Säterbygdens OK
    Rasmus Wickbom, Sävast Ski Team IF
    Jonatan Höjlind, IFK Moras OK

    Gynnarnas juniorstipendium orientering
    7 000 kr
    Andrea Svensson, OK Tisaren
    Sara Hagström, Falköpings AIK OK
    Simon Hector, Snättringe SK
    Anton Johansson, OK Orion
    3 500 kr
    Tilda Johansson, OK Orion
    Malin Leandersson, OK Tyr
    Anton Forsberg, Långhundra IF
    Oskar Andrén, OK Tisaren
    1 500 kr
    Johanna Öberg, Ryda SK
    Frida Sandberg, Säterbygdens OK
    Oskar Leinonen, OK Kolmården
    William Pommer, Stora Tuna OK

    Gynnarnas juniorstipendium MTB-O
    3 000 kr
    Kajsa Engström, OK Kåre
    Sebastian Svärd, Hanige SOK
    2 000 kr
    Rebecka Hylander, Nyköpings OK
    Filip Bergström, Kvarnsvedens GoIF OK
    1 000 kr
    Katarina Hammas, Väsby OK
    Pontus Kullin Alfredsson, OK Tyr

    Unga ledare
    4 000 kr
    Johanna Mikkelä, OK Hedströmmen
    Ida Willén, Östersunds OK
    2 000 kr
    Frida Johansson, Linköpings OK
    Anna Kristiansson, Trollhättans SOK
    Erik Bäcklund Ekvall, Trollhättans SOK
    Martin Bergman, OK Kåre
    1 000 kr
    Astrid Henriksson, Järla Orientering
    Agnes Hektor, Järla Orientering
    Heidi Fors, OK Grip

    Utvecklingsstipendier för talanger
    7 000 kr
    Frida Sandberg, Säterbygdens OK
    Evelina Wickbom, Sävast Ski Team/Vittjärvs IK
    Lisa Risby, OK Kåre
    Helena Karlsson, IFK Lidingö SOK
    Karolin Ohlsson, Järla Orientering
    Assar Hellström, OK Ravinen
    Anton Johansson, OK Orion
    Jens Wängdahl, Nyköpings OK
    Emil Svensk, Stora Tuna OK

    Silva JK fonden
    15 000 kr
    Johan Högstrand, Markbygdens OK

    Nils Wåhléns minne
    5 000 kr
    Vännäs OK, Västerbotten
    OK Orinto, Västergötland

    Årets tränare
    10 000 kr
    Ann Enman, juniorcoach SkidO-landslaget
    Thomas Furuheim, IFK Lidingö SOK

    Guldkotten
    Peo Bengtsson, OK Pan-Kristianstad

    Silverkotten
    20 000 kr
    Umeå OK
    10 000 kr
    OK Linné
    Skåneslättens OL

    Mångfaldsstipendiet 2014
    15 000 kr
    Sundbybergs IK-Orientering

    VM stipendier
    2014
    Stafett guld 60 000 kr, 20 000 kr vardera:
    Jonas Leandersson, Fredrik Johansson och Gustav Bergman
    Stafett Brons 15 000 kr, 5 000 kr vardera:
    Helena Jansson, Annika Billstam och Tove Alexandersson

  • Stipendiater 2013

    Skogssportens Gynnares stipendier och utmärkelser 2013 

    Gynnarnas juniorstipendium Skid-OL
    3 000 kr
    Karin Håll, HJS-Vansbro OK
    Evelina Wickbom, Sävast Ski Team IF
    Martin Ericsson, ÖSeT Skido
    Ulrik Nordberg, Bergnäsets AIK

    2 000 kr
    Frida Lövgren, IFK Mora OK
    Frida Persson, IFK Mora OK
    Oskar Sandberg, Säterbygdens OK
    Joar Svartholm, Bergnäsets AIK

    1 000 kr
    Rebecka Hylander, Nyköpings OK
    Anna Gunnars, IFK Mora OK (500 kronor)
    Helena Lundkvist, OK Vargen (500 kronor)
    Sixten Walheim, Robertsfors IK
    Simon Fors, Kvarnsvedens GOIF OK

    Gynnarnas juniorstipendium Orientering
    7 000 kr
    Tilda Johansson, OK Orion
    Lisa Risby, OK Kåre
    Simon Hector, Snättringe SK
    Emil Svensk, Stora Tuna OK

    3 500 kr
    Emma Bjessmo, Bromma-Vällingby SOK
    Frida Sandberg, Säterbygdens OK
    Erik Andersson, OK Orion
    Jens Wängdahl, Nyköpings OK

    1 500 kr
    Sara Hagström, Falköpings AIK OK
    Linda Lindkvist, Leksands OK
    Anton Nilsson, OK Tranan
    Anton Johansson, OK Orion

    Gynnarnas juniorstipendium MTB-O
    3 000 kr
    Kajsa Engström, OK Kåre
    Filip Bergström, Kvarnsvedens GOIF OK

    2 000 kr
    Rebecka Hylander, Nyköpings OK
    Sebastian Svärd, Haninge SOK

    1 000 kr
    Katarina Hammas, Väsby OK
    Anton Persson, OK Pan-Kristianstad

    Unga ledare
    3 000 kr
    Julia Nilsson GOIF Tjalve 3 000 kr

    1 000 kr
    Sara Jönsson, Hässleholms OK
    Johanna Näslund, OK Nolaskogsarna
    Josefin Mikaelsson, OK Nolaskogsarna
    Stina Magnusson OK Nolaskogsarna

    Eldsjälen
    5 000 kr
    Mats Jodal, Göteborg-Majorna OK
    Britt-Marie Forsgren, OK Tisaren

    Utvecklingsstipendier för talanger
    8 000 kr
    Karolin Ohlsson, Järla Orientering
    Lisa Risby, OK Kåre
    Emil Svensk, Stora Tuna OK
    Emma Bergström, OK Vargen
    Ulrik Nordberg, Bergnäsets AIK
    Oskar Sandberg, Säterbygdens OK

    Silva JK fonden
    15 000 kr
    Helena Karlsson, IFK Lidingö Orientering
    Frida Brogren, Kungälvs OK

    Nils Wåhléns minne
    5 000 kr
    Kils OK
    Rasbo IK

    Årets tränare
    10 000 kr
    Mattias Karlsson, Malungs OK Skogsmårdarna
    Gunilla Svärd, IF Thor

    Guldkotten
    Sture Norén, Älvsby IF OK

    Silverkotten
    Ronneby SOK, Götaland, 20 000 kronor
    Korsnäs IK OK, Svealand 10 000 kronor
    OK Renen, Norrland 10 000 kronor

    VM-stipendier 2013

    Silver, 25 000 kr
    Brons 12 500 kr
    Sprint Annika Billstam Jonas Leandersson
    Medel Tove Alexandersson Gustav Bergman
    Lång Tove Alexandersson Lena Eliasson

    Stafett, silver 30 000 kronor, 2 200 kronor till samtliga i VM-laget:
    Gustav Bergman, Anders Holmberg, Fredrik Johansson, Jonas Leandersson, Jerker Lysell, Johan Runesson, Peter Öberg, Filip Dahlgren
    Tove Alexandersson, Annika Billstam, Lena Eliasson, Emma Johansson, Alva Olsson, Lina Strand.

  • Stipendiater 2012

    Skogssportens Gynnares stipendier och utmärkelser 2012

    Gynnarnas juniorstipendium Skid-OL

    3 000 kr

    Frida Sandberg, Säterbygdens OK
    Linda Lindkvist, IK Jarl,
    Jonas Larsson, Bergnäsets AIK
    Ulrik Nordberg, Bergnäsets AIK

    2 000 kr

    Helena Lundkvist, OK Vargen
    Emma Bergström, OK Vargen
    Simon Fors, Kvarnsvedens GoIF OK
    Andreas Holmberg, IFK Moras OK

    1 000 kr

    Evelina Wickbom, Sävast Ski Star Team
    Frida Persson, IFK Moras OK
    Oskar Sandberg, Säterbygdens OK
    Joar Svartholm, Bergnäsets AIK

    Gynnarnas juniorstipendium Orientering

    7 000 kr

    Frida Sandberg, Säterbygdens OK
    Elin Månsson, OK Löftan
    Piotr Parfianowicz, Södertälje – Nykvarn OK
    Johan Högstrand, Markbygdens OK

    3 500 kr

    Sandrine Müller, Gävle OK
    Helena Karlsson, IFK Lidingö SOK
    Simon Hector, Snättringe SK
    Emil Svensk, Stora Tuna OK

    1 500 kr

    Sara Hagström, Falköpings AIK OK
    Rebecka Heinrup, Tullinge SK
    Anton Johansson, OK Orion
    Martin Regborn, Hagaby GoIFGynnarnas juniorstipendium MTB-O

    1 500 kr

    Kajsa Engström, OK Kåre
    Erik Frost, IFK Moras OK

    1 000 kr

    Agnes Elfving, IFK Moras OK
    Marcus Jansson, Garphyttans IF

    500 kr

    Frida Sandberg, Säterbygdens OK
    Anton Persson, Markaryds FK

    Unga ledare

    3 000

    Johanna Einarsson, Tullinge SK
    Axel Mattsson, Järla Orientering
    Carl-Johan Fredman, Hestra IF

    2 000 kr

    Josefine Dahlstedt, GoIF Tjalve
    Karin Svensson, Finspångs SOK
    Magnus Fransson, Ärla IF OL

    1 000 kr

    Elina Sundqvist, Tullinge SK
    Linnea Engstedt, Tullinge SK
    Nina Hallor, OK Tisaren
    Tobias Pentonen, Hestra IF

    Utvecklingsstipendier för talanger

    10 000 kr

    Andreas Holmberg, IFK Mora, OK och Skid-OL

    Utvecklingsstipendier för talanger

    7 000 kr

    Elin Månsson, OK Löftan
    Rebecka Heinrup, Tullinge SK
    Johan Högstrand, Markbygdens OK
    Martin Regborn, Hagaby GoIF
    Adam Karlsson, Garphyttans IF Skid-Ol

    Silva JK fonden

    10 000 kr

    Malin Leijon Lind, OK Kolmården
    Kristin Löfgren, OK Kolmården
    Linus Karlsson Mood, OK Roslagen

    Nils Wåhléns minne

    5 000 kr

    OK Tor, Torshälla, Snättringe SK

    Årets tränare

    10 000 kr

    Ann Bergman, OK Ravinen
    Kalle Dalin, Leksands OK

    Guldkotten

    Eva Jurenikova, Domnarvets GoIF
    Kerstin Carlsson, Halmstads OK

    Silverkotten

    Härnösands OK, 20 000 kr
    Finspångs SOK, 10 000 kr
    IK Vikings OK, 10 000 kr

    EM-stipendium 2012, 1 000 kr vardera till samtliga i EM-laget

    Tove Alexandersson, Annika Billstam, Lena Eliasson, Anna Forsberg, Lilian Forsgren, Annica Gustafsson, Michaela Hallqvist, Helena Jansson, Emma Johansson, Elin Månsson, Lina Strand, David Andersson, Gustav Bergman, Olle Boström, Anders Holmberg, Fredrik Johansson, Mattias Karlsson, Jonas Leandersson, Erik Liljequist, Jerker Lysell, Ola Martner, Erik Rost och Johan Runesson.

    VM-stipendium 2012

    Silver, 25 000 kr;

    Sprint

    Tove Alexandersson

    Medel

    Tove Alexandersson

    Stafett

    Sverige*

    Brons 12 500;

    Lång

    Annika Billstam

    Stafett

    Sverige*

    * 3 200 kr till samtliga i VM-laget: Annika Billstam. Tove Alexandersson, Lena Eliasson,
    Lilian Forsgren, Helena Jansson, Lina Strand, Gustav Bergman, Anders Holmberg, Fredrik Johansson, Jonas Leandersson, Jerker Lysell, Erik Rost, Johan Runesson och Peter Öberg.

  • Stipendiater 2011

    Skogssportens Gynnares stipendier och utmärkelser 2011

    Silverkotten/Årets ungdomsförening, 20 000 kr

    OK Ravinen, Stockholm (Svealand)

    Framgångsrika ungdomsföreningar, 10 000 kr vardera

    Östersunds SOK, Östersund, Norrland
    Eksjö SOK, Eksjö, Götaland

    Unga ledare, 3 000 kr vardera

    Camilla Öhman, Vallentuna-Össeby OL
    Patrik Norlin, Värmlands OF

    Unga ledare, 2 000 kr vardera

    Lina Johansson, Skattkärrs IF
    Ida Nilsson, OK Grip
    Frida Simensen, Tumba Mälarhöjdens OK

    Utvecklingsstipendier för talanger, 10 000 kr

    Frida Sandberg, Säterbygdens OK, (OL + Skid-OL)

    Utvecklingsstipendier för talanger, 8 000 kr vardera

    Linnea Martinsson, Järla Orientering
    Olle Boström, Järla Orientering
    Albin Ridefelt, OK Linné
    Jens Wängdahl, Nyköpings OK

    Silva JK fond, 6 000 kr vardera

    Therese Veronica Eriksson, Arvidsjaurs OK
    Johanna Olsson, Täby OK

    Silva Junior Cup

    D20

    Helena Karlsson, Bromma-Vällingby SOK, 3 000 kr
    Linnea Martinsson, Järla Orientering, 2 000 kr
    Viktoria Ernstsson, FK Göingarna, 1 000 kr

    H20

    Albin Ridefelt, OK Linné, 3 000 kr
    Joakim Svensk, Stora Tuna OK, 2 000 kr
    Rickard Ohlsson, Södertälje-Nykvarn Orientering, 1 000 kr

    D18

    Frida Sandberg, Säterbygdens OK, 3 000 kr
    Lisa Risby, OK Kåre, 2 000 kr
    Amilia Björklund, Sävedalens AIK, 1 000 kr

    H18

    Jens Wängdahl, Nyköpings OK, 3 000 kr
    Emil Svensk, Stora Tuna OK, 2 000 kr
    Magnus Glännefors, Söders SOL, 1 000 kr

    Nils Wåléns minne, 5 000 kr vardera

    Emmaboda Verda OK, Småland
    Lunds OK, Skåne

    Årets tränare, 10 000 kr vardera

    Anneli Östberg
    Håkan Carlsson

    Jörgen Mårtenssons internationella stipendium, 7 000 kr vardera

    Ida Bobach, Danmark
    Tove Alexandersson, Sverige
    Robert Merl, Österrike
    Lucas Basset, Frankrike

  • Stipendiater 2010

    Här är alla stipendier som Skogssportens Gynnare delat ut för 2010

    Guldkotten

    Thierry Gueorgiou, Frankrike

    Anders Nordberg, Norge

    Michal Smola, Tjeckien

    Silverkotten/Årets ungdomsförening, 20 000 kr

    OK Södertörn, Stockholm (Svealand)

    10 000 till framgångsrika ungdomsföreningar

    Linköpings OK, (Götaland)

    Sundsvalls OK, (Norrland)

    Unga ledare, 3 000 kr vardera

    Dennis Nyqvist, OK Gipen

    Lina Berglund, Järfälla OK

    Anette Önerud OK, Ravinen

    Per Frost IFK Mora OK

    Utvecklingsstipendier för talanger, 8 000 kr vardera&

    Tove Alexandersson, Stora Tuna OK

    Gustav Bergman, OK Ravinen

    Erik Börjeskog, OK Tor

    Anna Forsberg, OK Kolmården

    Lilian Forsgren, OK Tisaren Kumla-Hallsberg

    Fredric Johansson, IFK Lidingö SOK

    Helena Karlsson, Bromma-Vällingby SOK

    Lina Strand, Göteborg-Majorna OK

    Utvecklingsstipendier, 15 000 kr vardera

    Orienteringsgymnasiet i Eksjö

    Orienteringsgymnasiet i Sandviken

    Skidgymnasiet i Mora

    Projekt

    Anderstorps Orienteringsklubb, 10 000 kronor

    Skånes OF, 40 000 kr

    Silva JK fond

    Johan Goth, Linköpings OK, 10 000 kr

    Silva Junior Cup

    D20

    Lilian Forsgren, OK Tisaren, 3 000 kr
    Therese Klintberg, Eksjö SOK, 2 000 kr
    Anna Forsberg, OK Kolmården, 1 000 kr

    H20

    Gustav Bergman, OK Ravinen, 3 000 kr
    Albin Ridefelt, OK Linné, 2 000 kr
    Olle Boström, Järla Orientering, 1 000 kr

    D18

    Tove Alexandersson, Stora Tuna OK, 3 000 kr
    Helena Karlsson, Bromma-Vällingby SOK, 2 000 kr
    Frida Sandberg, Säterbygdens OK D, 1 000 kr

    H18

    Johan Högstrand, Markbygdens OK, 3 000 kr
    Jens Wängdahl, OK Gripen H, 2 000 kr
    Lova Berzell, Attunda OK, 1 000 kr

    Nils Wåléns minne

    5 000 kr vardera tilldelas

    OK Milan, Örebro läns OF
    Vittjärvs IK, Norrbottens OF

    Jörgen Mårtenssons internationella stipendium

    7 000 kronor vardera

    Rasmus Thrane Hansen, Danmark
    Gaute Hallan Steiwer, Norge
    Tove Alexandersson, Sverige
    Ida Bobach, Danmark

    Årets tränare

    Susanne Wiklund-Björk, Trollhättans SOK  10 000 kr
    Björn Ljunggren, OK Hammaren  10 000 kr

    Motivering till Årets tränare 2010

    Skogssportens Gynnare delar årligen ut stipendiet Årets tränare, och i år är det första gången vi delar ut stipendiet till en kvinnlig och en manlig tränare, som vardera får 10 000 kronor.

    Gynnarnas motivering : Sussie och Björn är goda förebilder i satsningen mot ett professionellt tränarskap för orienteringssporten. De är mitt uppe i den egna kompetensutvecklingen – båda har genomfört Riksidrottsförbundets elittränarutbildning på Bosön. Samtidigt bidrar de starkt till att nå det offensiva målet ”världens bästa landslag över tid” genom sina uppdrag, Björn som tränare vid orienteringsgymnasiet i Sandviken och Sussie som ny förbundskapten för juniorlandslaget.